wz
Bettiniho Fejeton V.
Přidal/a Pietro Bettini dne December 10 2008 12:34:13
Řekové bojují.

Dnes trochu netradičně neodpovídá má práce názvu. Nejde ani tak o fejeton jako spíše o úvahu. Ale nechme název tak jak je. Tradice je přeci tradice…

Jistě už jste o tom slyšeli. Řecká mládež, naplněna hněvem a nespokojeností vyrazila do ulic, a již několik dní se střetává s policií, zapaluje obchody a automobily. Impulzem byla smrt patnáctiletého mladíka, který byl zastřelen příslušníkem řecké policie.

Nahromaděná zlost a nespokojenost vyburcovala mladé Řeky k reakci. Nebudu posuzovat, zda zvolili správné řešení, či nikoliv, to ať posoudí každý sám. Faktem ovšem zůstává, že možná ani mladí jinou možnost nemají.

V naší kotlině jsme také zažili dobu studentské iniciativy. Která rozhýbala pomyslnou židli, na které stál komunismus s oprátkou na krku. Tehdy jsme byli ochotni bojovat za demokracii své země a riskovat budoucnost naší a svých bližních. Byli bychom toho schopni nyní? Naposledy jsem spontánní jednotnost národa Českého viděl při hokejovém či fotbalovém mistrovství světa. Nebo to bylo na CzechTeku? Jsme my mladí Češi natolik zaměstnání nenávisti k druhým, že bychom nebyli schopni vyjít do ulic?

Doufám, že nikoliv. Ale přesvědčen o tom nejsem. Jednou ona chvíle nastane, snad česká mládež nezůstane u svých počítačů a televize a půjde hájit své zájmy. Zatím postačí, když budou pravidelně navštěvovat volební urny.

(autor je řídícím členem Společnosti Generace)